Kulturore

FORMIMI I ANIMATORËVE TË RINJ NË DIOQEZËN E SAPËS

Një grup prej 25 të rinjësh nga Dioqeza e Sapës pas një kursi formimi intensiv të organizuar nga Caritas Sapa, kanë patur nderin dhe kënaqësinë të nderohen me çertifikatë vlerësimi nga Ipeshkvi i Sapës, Imzot Simon Kulli. Është ky projekt i financuar prej Caritasit si një mundësi e mirë për të rinjtë e të rejat që duan të jenë pjesë e aktiviteteve dhe animacioneve të ndryshme që do të organizohen nëpër famullitë

Read more
“TI JE I ÇMUAR NË SYTË E ZOTIT”

Me këtë mesazh u zhvillua takimi i rradhes me PERSONAT ME AFTESI NDRYSHE, takim periodik që organizohet dhe është kthyer në tradite prej 15 vitesh nga Caritas Dioqezan Sapa dhe që kësaj rradhe e pati ndalesen në Famullinë "Shën Jozefi" Gjader. Kjo dite e vecante nisi që me organizimin dhe udhetimin drejt famullisë pritese nga disa famulli të Dioqezes se Sapes. Shenjteria e kesaj dite vazhdoj me rruzaren dhe Meshen të cilen e udhëhoqi

Read more
“KREZHME ME TË VARFËRIT”

“Kreshme me të varfërit” është një ndër iniciativat kryesore të bamirësisë së Caritasit Dioqezan Sapa, që tashmë është kthyer në traditë dhe nxit fëmijët e moshave të ndryshme që të edukohen me ndjenjën e bamirësisë, duke kursyer pak nga vetja e tyre në mënyrë që të ndihmojnë bashkëmoshatarët e tyre që gjenden në vështirësi të ndryshme ekonomike dhe sociale. Kjo fushatë sensibilizuese realizohet çdo vit,

Read more
TË LIRË PËR TË IKUR, TË LIRË PËR TË QËNDRUAR

Është ky titulli i projektit më të ri që Caritas Sapa po implementon kohët e fundit në Dioqezën e Sapës. Ndaj në kuadër të këtij projekti por zhvillohet formimi për të rinjtë që dëshirojnë të jenë Animatorë të famullisë, të cilët do të marrin pjesë në kursin e formimit dhe do të jenë të aftë në një të nesërme të jenë organizatorët e aktiviteteve, të kampeve verore, apo oratorë në famullitë e ndryshme të

Read more
DITA XXVII BOTËRORE E TË SËMURËVE

Në ditën Botërore të të Sëmurëve, 11 shkurt 2019, edhe familja dioqezane e Sapës, së bashku me të sëmurët e dioqezës tonë, është bashkuar në Katedralen “Shën Tereza e Kalkutës”, në Vau –Dejës, të cilën Ati i Shenjtë e ka marrë edhe si model për këtë ditë që i kushtohet Zojës së Lurdit. Së bashku me këta persona u bashkuan edhe një numër i konsiderueshëm besimtarësh, që shtegtuan drejt Katedrales për

Read more
KONCERTI TRADICIONAL I KRISHTLINDJES ORGANIZUAR NGA CARITAS DIOQEZAN SAPA – 2018

Ndërsa stina e Krishtlindjes na rrethon me gjithë lavdinë e saj, edhe në Dioqezën e Sapës ka filluar të ndizet atmosfera për kremtimet e kësaj feste që do të kumbojë me datën 25 dhjetor. Është kthyer në traditë që sipari i kësaj feste të fillojë me Koncertin e Krishtlindjes, të mbajtur në Katedralen e Shenjtërores Shqiptare “Nënë Tereza” në vigjilje të Ditës së Caritasit, ditës së Bamirësisë. Dhe nën organizimin

Read more
IPESHKVI I CREMONËS MONS. ANTONIO NAPOLIONI VIZITON DIOQEZËN E SAPËS

Nga data 20-24 korrik 2018,  Ipeshkvi i Cremonës – Itali, Mons. Antonio Napolioni,bëri një vizitë zyrtare në Dioqezën e Sapës. Ai është pritur nga misionari “fidei donum”, dom Giovanni Fiocchi, famullitari i famullisë “Zoja e Papërlyer” Pukë, që prej 20 vitesh. Në vizitën e tij 4 ditore, Mons. Napolioni i shoqëruar nga drejtori i qendrës misionare dom Maurizio Ghilardika vizituar kryesisht famullinë e Pukës dhe fshatrat

Read more
KAMPIONATI DIOQEZAN I FUTBOLLIT

Nën moton, “Sporti instrument i mirë i edukimit”, që prej një jave, Caritas Dioqezan Sapa organizoi kompeticionin e radhës, Kampionatin dioqezan të futbollit për moshat 10-13 vjeç. Me pjesëmarrjen e 10 famullive, ky kampionat u zhvillua në parametrat bashkëkohore të lojës, ku skuadrat u ndeshën me njëra-tjetrën duke eliminuar kështu skuadrat më të dobëta deri sa arritën në ndeshjen finale. Finalja u ndesh mes skuadrave të

Read more
URIMI I PASHKËVE NGA IMZOT SIMON KULLI IPESHKËVI I SAPËS

“Ngjallje është gjithmonë kur ne besojmë në Zotin” Të dashur besimtarë, meshtarë, rregulltarë dhe rregulltarë të Dioqezës së Sapës, Janë Pashkët e mia të para të cilat po i kremtoj së bashku me Ju, pa praninë fizike të shumë të dashurit Mons Lucjan Avgustini, por sigurisht që Ai nga qielli e bekon këtë dioqezë. E falënderoj Zotin për hiret e shumta që na i dhuron çdo ditë dhe që më zgjodhi mua të pa denjë Bari

Read more
DREKA E KRISHTLINDJES ME PERSONAT ME AFTËSI NDRYSHE

Në prag të festës së Krishtlindjes, Caritas Sapa zhvilloi festën tradicionale të me personat me aftësi ndryshe. Sipas traditës të krijuar tëshmë kjo festë startoi të shtunën e 23 dhjetorit, ku me pjesëmarrjen e shumë personave nga famullitë e dioqezës u bënë bashkëkremtues të kësaj feste kushtuar pikërisht personave me aftësi ndryshe. Dita e festës nisi me kremtimin e Meshës Shenjte në Katedralen “Shën Tereza e Kalkutës” 

Read more