Author Archive of Caritassapa

FORMIMI I ANIMATORËVE TË RINJ NË DIOQEZËN E SAPËS
001

Një grup prej 25 të rinjësh nga Dioqeza e Sapës pas një kursi formimi intensiv të organizuar nga Caritas Sapa, kanë patur nderin dhe kënaqësinë të nderohen me çertifikatë vlerësimi nga Ipeshkvi i Sapës, Imzot Simon Kulli. Është ky projekt i financuar prej Caritasit si një mundësi e mirë për të rinjtë e të rejat që duan të jenë pjesë e aktiviteteve dhe animacioneve të ndryshme që do të organizohen nëpër famullitë

Read more
“TI JE I ÇMUAR NË SYTË E ZOTIT”
001 (1)

Me këtë mesazh u zhvillua takimi i rradhes me PERSONAT ME AFTESI NDRYSHE, takim periodik që organizohet dhe është kthyer në tradite prej 15 vitesh nga Caritas Dioqezan Sapa dhe që kësaj rradhe e pati ndalesen në Famullinë "Shën Jozefi" Gjader. Kjo dite e vecante nisi që me organizimin dhe udhetimin drejt famullisë pritese nga disa famulli të Dioqezes se Sapes. Shenjteria e kesaj dite vazhdoj me rruzaren dhe Meshen të cilen e udhëhoqi

Read more
“KREZHME ME TË VARFËRIT”
01

“Kreshme me të varfërit” është një ndër iniciativat kryesore të bamirësisë së Caritasit Dioqezan Sapa, që tashmë është kthyer në traditë dhe nxit fëmijët e moshave të ndryshme që të edukohen me ndjenjën e bamirësisë, duke kursyer pak nga vetja e tyre në mënyrë që të ndihmojnë bashkëmoshatarët e tyre që gjenden në vështirësi të ndryshme ekonomike dhe sociale. Kjo fushatë sensibilizuese realizohet çdo vit,

Read more
KRISHTI I RINGJALLUR ËSHTË JETA E JONË
IMG_3577

Të dashur besimtarë, meshtarë, seminarist, rregulltarë dhe rregulltare, shumë të dashur të sëmurë të Dioqezës së Sapës, gëzimi i Pashkëve na nxit gjithmonë të jetojmë mrekullinë e Ngjalljes së Jezu Krishtit nga të vdekurit. Edhe këtë vit dëshiroj të vij tek ju besimtarë të Dioqezës së Sapës dhe tek të gjithë njerëzit vullnet mirë me një mendim të thjeshtë që del nga zemra. Krishti i Ngjallur është jeta jonë!

Read more
TË LIRË PËR TË IKUR, TË LIRË PËR TË QËNDRUAR
001 (1)

Është ky titulli i projektit më të ri që Caritas Sapa po implementon kohët e fundit në Dioqezën e Sapës. Ndaj në kuadër të këtij projekti por zhvillohet formimi për të rinjtë që dëshirojnë të jenë Animatorë të famullisë, të cilët do të marrin pjesë në kursin e formimit dhe do të jenë të aftë në një të nesërme të jenë organizatorët e aktiviteteve, të kampeve verore, apo oratorë në famullitë e ndryshme të

Read more
DITA XXVII BOTËRORE E TË SËMURËVE
001

Në ditën Botërore të të Sëmurëve, 11 shkurt 2019, edhe familja dioqezane e Sapës, së bashku me të sëmurët e dioqezës tonë, është bashkuar në Katedralen “Shën Tereza e Kalkutës”, në Vau –Dejës, të cilën Ati i Shenjtë e ka marrë edhe si model për këtë ditë që i kushtohet Zojës së Lurdit. Së bashku me këta persona u bashkuan edhe një numër i konsiderueshëm besimtarësh, që shtegtuan drejt Katedrales për

Read more
CARITAS DIOQEZAN SAPA ORGANIZOJ FESTEN E KRISHTLINDJES ME PERSONAT ME AFTËSI NDRYSHE
48394837_1483899348409800_6342906310886948864_o

Në prag të festës së Krishtlindjes, Caritas Dioqezan Sapa zhvilloi festën tradicionale të Krishtlindjes me personat me aftësi ndryshe. Sipas traditës të krijuar tëshmë kjo festë startoi të shtunën e 22 dhjetorit, ku me pjesëmarrjen e shumë personave nga famullitë e dioqezës u bënë bashkëkremtues të kësaj feste kushtuar pikërisht personave me aftësi ndryshe. Dita e festës nisi me kremtimin e Meshës Shenjte në Katedralen

Read more
DARKA E BAMIRËSISË
002

Në kuadër të kremtimeve të ditës së Caritasit, dhe në prag të Krishtlindjes, Caritas Sapa organizoi Darkën e Bamirësisë, të kthyer tashmë në një traditë, ku marrin pjesë miqtë e Caritasit, biznesmenë dhe artista që në një mënyrë apo në një tjetër dhurojnë dashuri nëpërmjet kontributit të tyre në ndihmë të njerëzve në nevojë. Të pritur nga Ipeshkvi i vendit, imzot Simon Kulli dhe nga Drejtori i Caritas Sapa, z.

Read more
KONCERTI TRADICIONAL I KRISHTLINDJES ORGANIZUAR NGA CARITAS DIOQEZAN SAPA – 2018
002

Ndërsa stina e Krishtlindjes na rrethon me gjithë lavdinë e saj, edhe në Dioqezën e Sapës ka filluar të ndizet atmosfera për kremtimet e kësaj feste që do të kumbojë me datën 25 dhjetor. Është kthyer në traditë që sipari i kësaj feste të fillojë me Koncertin e Krishtlindjes, të mbajtur në Katedralen e Shenjtërores Shqiptare “Nënë Tereza” në vigjilje të Ditës së Caritasit, ditës së Bamirësisë. Dhe nën organizimin

Read more
Dita II Botërore e të Varfërve
46510879_1318429244963544_2206883329171521536_n

Ja, ky skamnor e thirri në ndihmë e Zoti e dëgjoi! Në përgjigje të thirrjes së Atit të Shenjtë,  me rastin e Ditës Botërore për të varfërit, Caritas Dioqezan Sapa kremtoi të dielen e 18 nëntorit si ditën e dytë botërore për të varfërit e themeluar nga Papa Françesku. Nën kujdesin e Ipeshkvit të Sapës, Imzot Simon Kullit dhe stafit të Caritasit kjo ditë mblodhi një përfaqësi prej 170 personash, të cilët u pritën

Read more